пʼятниця, 8 серпня 2014 р.

ВАРШАВА – місто, яке варто побачити! (Враження молодого бібліотекаря про 5 незабутніх днів у Польщі)

З впевненістю можу сказати, що це літо для мене лишиться незабутнім, адже воно принесло неочікувану та надзвичайну радість - поїздку до Польщі. Зустріч була запланована в рамках проекту "Ініціативи громадян, як форма розвитку громадянського суспільства"

З 21 по 25 липня у м. Варшаві відбулось стажування восьми учасників: активних громадських діячів, бібліотекарів, журналістів, які пройшли конкурсний відбір, серед яких і я, член Молодіжної секції УБА, вінничанка, - Людмила Мороз (бібліотекар Вінницької міської централізованої бібліотечної системи).
Програма передбачає підтримку локальних ініціатив, направлених на розвиток громади, культури, соціальної політики, сприяння активної участі у соціально–культурних процесах розвитку громад, а також обмін досвідом з польськими колегами.

Ініціаторами цієї зустрічі стали центр гуманістичних технологій "Ахалар" та Гельсінський Фонд з прав людини. І окрема подяка нашим тренерам: Вікторії Солоніциній та Юрію Трофименко, Ленуру Керимову та Кирилу, який навчається у Варшавському університеті на факультеті міжнародних відносин.


День перший.  Подорожувати завжди приємно, а ще приємніше, коли ти знаєш, що на тебе чекають. "Ахалар" - це справжня родина: завжди допоможуть, направлять на істинний шлях, підтримають в важку хвилину. 

Готель "Оshrodok Nowolipiya", де нас розмістили, не схожий на традиційний готель. Це, можна сказати, культурний центр, де люди поважного віку проводять своє дозвілля. 

В номері "Оshrodky Nowolipiya" навідь рушнички кольорів українського прапору, що приємно гріє душу

Те, що на вулицях чисто, охайно, скрізь урни - мене зовсім не здивувало, тому що неодноразово чула спогади та враженя друзів і знайомих про закордонні поїздки. Окремо можна виділити те, що у Варшаві дуже багато квітів та зелені, я б навіть сказала: "Варшава утопає в квітах!" 

Цього ж дня ми зустрілись з Ленуром Керимовим, представником Гельсинського Фонду з прав людини. Багато дізнались про реформи самоврядування у Польщі, адже польське суспільство пройшло непростий та складний шлях, але результати є і вони відчуваються. 

Права людини та громадянське суспільство з Ленуром Керимовим
Гельсинський Фонд працює з різними країнами, з Україною в тому числі. Основний напрямок фонду - юридичний, освіта і дослідження в області прав людини, тобто захист прав людини на вищому рівні. Сьогодні фонд Гельсінкі з прав людини є однією з найбільш дослідних і професійних неурядових організацій в області прав людини в Європі.

Варшава - місто велосипедів
Власне, не тільки велосипедами багата столиця Польщі. Її незмінний символ – Русалка, привертає увагу туристів, яких особливо багато довкола у спекотну днину. 


Адже біля русалки працюють фонтани, які приємно охолоджують подорожуючих. Назва міста Варшава, через яку протікає ріка Вісла, походить від імені рибака Wars і русалки, яку називали Sawa. Русалку рибак покохав і одружився на ній. Так образ русалки Сави став символом Варшави.

День другий (22 липня, вівторок). Цей день був дуже насиченим та справив на мене надзвичайно емоційний вплив. Спочатку ми відвідали Фонд Міжнародної Солідарності та зустрілись з Головою Фонду Кшиштофом Становським. 


Пан Кшиштоф Становский, заступник міністра Міністерства закордонних справ Польщі, від якого ми дізналися про цікавий досвід співпраці з громадами різних країн, зокрема і з українськими. 

Багато говорили про освіту в Польщі, реформах самоуправління та економіці. Цікаво те, що в Польщі немає державних шкіл, а 80% місцевого бюджету вкладається в освіту та культуру.


Наступним пунктом нашої подорожі стала Варшавська бібліотека під назвою «Przystanek książka» (Станція книжка).


Бібліотека вразила усіх своїм авангардним дизайном, затишком, відкритим доступом до всіх наявних фондів, асортиментом послуг, сервісом обслуговування. Як раціонально використовується кожен квадратний метр бібліотеки! 


Було розглянуто та обговорено питання функціонування бібліотеки, її роль, асортимент послуг, культурні заходи, інyоваційні форми роботи тощо. Атмосфера зустрічі була дуже теплою та приємною. В цьому велика заслуга є керівника бібліотеки - пані Катержини Урбановської.

Дуже цікава та креативна ідея самого дизайну бібліотеки: приміщення представлене у вигляді трамвайного депо (звідси й назва «Зупинка книга»). 


Всередині бібліотека поділена на зони: станції та платформи. Для дітей та дорослих, станції комп’ютерні та книжкові, зупинки відеотека, медіатека та аудіотека.


Цікавою була ідея облаштування зони для роботи та навчання дерев’яними лавами, як на зупинці, та столами, що рухаються по рейках.

Всі нові книги на загальному доступі, можна самостійно вибирати, гортати сторінки і навіть насолодитися читанням, не виходячи з приміщення бібліотеки, а зручненько розмістившись на підвіконні на м'ягенькій подушечці.


Отож, можна зробити висновки, що бібліотеки Польщі значно випереджають українські по багатьох показниках: це і  технічне оснащення, і за рівень комп'ютерізації, і комплектування фондів новою багатопрофільною літературою тощо. 

Творча майстерня у бібліотеці


Зрозуміло, що заслуга в цьому є не лише органів місцевого самоврядування, а й працівників, які дуже люблять свою справу, і з неймовірним захопленням та креативністю розвивають польську бібліотеку. 


Хочеться вірити та сподіватись, що обмін культурним досвідом між українськими та польськими колегами стане початковим етапом на шляху побудови міжкультурного мосту "Україна - Польща" та розбудові й розвитку українських бібліотек. 

23 липня, середа - екватор нашого стажування. В цей день ми відвідали Фонд "Нічиї діти", президентом якого є Марія Келлер-Хамела. 


Основний напрямок роботи фонду - це профілактика насильства в родині. Фонд проводить акції та різні заходи проти насильства по відношенню до дітей, здійснює допомогу постраждалим від насильства, займається просвітницькою діяльністю спільно зі ЗМІ. 


24 липня, четвер ( день четвертий) розпочався з відвідання Аптеки Мистецтв. 


Це такий незвичайний центр мистецтв, який вражає сучасністю дизайну, меблів. Звичайно, найбільше пригортають увагу картини та фотовиставка, які представлені тут. 


Більш за все, Аптека Мистецтв цікава тим, що діяльність закладу направлена на роботу з людьми, з обмеженими можливостях. 


Потім ми відвідали Центр науки "Коперник". Він пригортає увагу туристів зі всього світу набагато більше, ніж інші пам'ятки міста. 


Фактично, це навіть музеєм назвати складно. Уявіть місце, де можна стрибати, бігати, торкатися до експонатів, проходити тести та самостійно проводити експерименти. 


Тут навіть можна зробити УЗІ вагітної жінки (не справжньої, звичайно, але дуже правдоподібно).

П'ятниця, 25 липня (п'ятий день). 
В останній день нашого перебування в Польщі, в готельному номері відбулось неформальне обговорення відчуттів, емоцій, які всі отримали під час стажування в Польщі. 


Хочу ще раз зауважити, що "Ахалар" дає безцінний досвід, практику, бажання зростати, розвиватися духовно та творчо, змінювати світ на краще. 

Під час екскурсії м.Варшава
Це незабутня та надихаюча поїздка. За весь час я отримала багато нових вражень та емоцій, які ніколи не забуду.

P.S.Ви активні, маєте ініціативи, направлені на позитивні зміни? Територія розвитку "Ахалар"– 2014 все ще чекає на Вас! Це цікавий і корисний досвід. Рекомендую!

Людмила Мороз,
член Молодіжної секції УБА,
бібліотекар Вінницької міської 
централізованої бібліотечної системи

Детальніше читайте на блогах "Вінницька міська бібліотека №11" та "Бібліовітрина".

Немає коментарів:

Опублікувати коментар