середа, 16 липня 2014 р.

“Next Library Conference 2014” та публічна бібліотека ім. Гарольда Вашингтона

З 20 по 24 червня 2014 році у м. Чикаго (США) відбулася міжнародна бібліотечна конференція “Next Library Conference 2014”. Понад 300 учасників з 35 країн зустрілися у публічній бібліотеці ім. Гарольда Вашингтона, щоб обговорити разом із колегами сучасні тенденції у бібліотечному секторі, проблеми та можливості, які постають перед бібліотеками в усьому світі. 


Next Library – це більш, ніж конференція, це формування міжнародного співтовариства бібліотечних новаторів, які досліджують постійно мінливий характер публічної бібліотеки, розширюють межі бібліотечної діяльності та створюють сприятливі умови для реалізації потреб читача 21-го століття.
 
Публічна бібліотека в м.Орхус (Данія)
Конференція такого формату вперше була організована в м. Орхус (Данія) у 2009 році, адже саме бібліотеки Данії славляться своїм передовим досвідом. До ідеї міжнародної бібліотечної конференції долучилися публічні бібліотеки м. Чикаго та Рада міських бібліотек м. Чикаго. У 2014 році конференція “Next Library Conference” вперше проводилася на теренах Північної Америки. 

Публічна бібліотека ім.Гарольда Вашингтона
Бібліотека ім. Гарольда Вашингтона, що гостинно приймала цього року учасників конференції, є однією із найбільших публічних бібліотек світу. На перших погляд, величезну будівлю можна віднести до історичних споруд. Проте, це не так. Бібліотеку збудували у 1991 році завдяки підтримці тодішнього мера Чикаго – Гарольда Вашингтона. Вона увійшла у Книгу рекордів Гіннеса як найбільша публічна бібліотечна споруда світу.  Сьогодні фонд бібліотеки налічує більше дванадцяти мільйонів книг і манускриптів, багато з яких відносяться до категорії рідкісних.

Зовні бібліотека ім. Гарольда Вашингтона чимось нагадує замок: величезні стіни із червоної цегли, вузькі вікна, що нагадують бійниці, проходять фасад будівлі майже від самого фундаменту до даху. На даху бібліотеки сидять грізні міфологічні істоти, а на дев'ятому поверсі знаходиться зимовий сад. 

Міфічні істоти на даху бібліотеки

Зимовий сад у бібліотеці ім.Гарольда Вашингтона
Тепер зазирнемо у середину. Можливість роботи читача в бібліотеці аналогів в Україні не має. Завдяки великим площам, в приміщенні є не лише традиційні читальні зали,  а й різноманітні інноваційні лабораторії для творчості, індивідуальні кабінки, в яких відвідувач може усамітнитись і почитати книгу або навіть послухати аудіофайл.
 
Читальний зал
 На нижньому (підземному) поверсі знаходяться різноманітні аудиторії, театр та виставковий зал.

• Центральний хол займає два поверхи. На східній стороні знаходиться Бібліотека популярної літератури, на західній – Youmedia.

Центральний хол публічної бібліотеки ім.Гарольда Вашингтона
Художня література та нові надходження
 На другому поверсі – Дитяча Бібліотека Томаса Хьюза, а також інноваційна лабораторія Maker Lab.
Дитяча бібліотека ім.Томаса Хьюза

 Третій поверх є входом в головну бібліотеку. Тут бібліотекарі приймають та видають книги. Також тут розташовані комп'ютери для громадського користування, періодичні видання, міжбібліотечні абонементи і загальні інформаційні служби.

Читальний зал
 На четвертому – література по бізнесу, наукові та технічні книги. 
• На п'ятому поверсі – законодавча література, урядова інформація, офіційні документи, карти, а також центр для сліпих і людей з фізичними вадами.
• Шостий поверх – соціальні науки та матеріали з історії. 

• На сьомому поверсі літературознавство та мовознавство. Саме тут кожен іммігрант або іноземний гість знайде книгу на своїй рідній мові.

Українські книги в публічній бібліотеці м.Чикаго
Приємно було бачити два стелажа книг українською мовою, серед яких є не лише матеріали з історії України, кращі зразки української класики, а й твори сучасних авторів, таких як, Марія Матіос, Оксана Забужко, Юрій Покальчук, Юрій Андрухових, Юрій Винничук та ін.
Українські книги
 На восьмому поверсі – література з мистецтва, кімнати музичної практики та аудіо-кімнати.
Кімна музичної практики у бібліотеці м.Чикаго
• Дев'ятий поверх займає зимовий сад, який можна орендувати на різноманітні соціальні заходи, організації виставок та інші масові заходи. Саме тут відбувалося офіційне відкриття конференції. 
Конференція "Next Library"
• Десятий поверх закритий для широкої публіки. Тут розташовані офіси бібліотеки і технічні служби.

Система повернення книг до бібліотеки дуже проста. Навіть якщо бібліотека закрита, читач може повернути книгу в зручний для нього час. Адже при вході знаходяться спеціальні урни для книг, схожі на наші поштові скриньки.
 
Урна для повернення книг
Окрім великого приміщення та рідкісного фонду, публічна бібліотека ім. Гарольда Вашингтона відома своїми інноваційними проектами «Youmedia» та «Maker Lab».

«Youmedia» - це інноваційний центр, медіа-лабораторія для молоді. Мета цього проекту – поєднати підлітків з книгою, медіа та бібліотекою. В лабораторії проводяться семінари, тренінги, молодь обговорює книжки, зустрічається з авторами та відвідує виставки. Саме тут молоді люди навчаються створювати контент, замість того, щоб просто споживати інформацію, адже молодь вчиться тоді, коли робить щось сама, власноруч.

Підлітки мають доступ до тих ресурсів, інструментів та програм, які є для них найцікавішими та найзахопливішими, наприклад, до цифрового обладнання, відео-та фотокамер, планшетів, фото- й відео редакторів.  Крім цього, YOUmedia також пропонує молодим людям спробувати зробити студійні записи за допомогою клавіатур, програвачів та мікшерних пультів. 

«Youmedia» також існує і поза межами бібліотеки – віртуально, створюючи громаду в мережі Інтернет, де молодь обговорює свої та чужі ідеї, має можливість скласти своє віртуальне портфоліо.

Інноваційна лабораторія '"Youmedia"

З метою популяризації технологій 3-D друку серед відвідувачів у бібліотеці ім. Гарольда Вашингтона відкрили бібліотечну лабораторію-майстерню. 


Інноваційна лабораторія "Maker Lab"
Метою «Maker Lab» є забезпечити громаді відкритий доступ до передових технологій 21-го століття.

3D принтери у бібліотеці
Окрім різноманітного програмного забезпечення, до послуг читачів 3D-принтери, апарати для лазерного різання, а також машина для роботи з вінілом. Також щодня тут проводиться тренінги та майстер-класи.
3D принтер
Для читачів це дуже хороша нагода швидко освоїти і оволодіти практичними навичками роботи з новими технологіями, спроектувати та виготовити власноруч щось нове, а також поділитися своїми знаннями на території бібліотеки. 

3D виріб
Нам теж пощастило побувати на майстер-класі і власноруч виготовити брелок для ключів. Поки це один з небагатьох випадків, коли бібліотека може надати такі багаті можливості всім бажаючим.

  
Тепер кілька слів про конференцію. У 2014 році “Next library Conference” зосередилася на майбутньому освіти та бібліотеках як центрах знань.  У центрі обговорення були такі питання: читач як основний дизайнер бібліотеки; партнерство задля вивчення нового; навчання через творіння; прогресивність як рушій навчання. 

Нестандартний формат конференції дав нагоду не лише дізнатися більше про бібліотечні системи та проекти, які успішно діють у різних країнах, а також поділитися власним досвідом та здобутками.

Це була чудова нагода познайомитися з лідерами бібліотечної справи з метою подальшої співпраці, відвідати сучасні американські бібліотеки та громадські центри, що є інноваційними у забезпеченні послуг своїм численним користувачам, а також дослідити новітні технології удосконалення роботи бібліотекарів, взяти активну участь у різних семінарах.


Щиро дякую організаторам Next Library – Aarhus Public Libraries, Chicago Public Library, Chicago Public Library Foundation and the Urban Libraries Council – за унікальну можливість взяти участь у Конференції. Особлива подяка працівникам публічної бібліотеки ім. Гарольда Вашингтона, які гостинно зустрічали нас. 

Ірина Драч
завідувач відділу документів іноземними мовами, 
координатор центру "Вікно в Америку для майбутніх лідерів" 
Тернопільської обласної бібліотеки для молоді

Немає коментарів:

Опублікувати коментар