четвер, 31 липня 2014 р.

Шлях до звання "Супербібліотекар"

Як усім відомо, 24 липня 2014 року відбувся Національний ярмарок бібліотечних інновацій "Сучасна бібліотека: міст Ваш!". Розуміння того, що це останній подібний захід організований програмою "Бібліоміст", навіває на мене деяку ностальгію, тому дозволю собі зробити невеликий ліричний відступ, який напевно не відповідає формату блогу Молодіжної секції.


Я хочу проаналізувати останні 2-3 роки свого бібліотечного життя, все те що я бачила чи чула, організовувала чи в чому сама приймала участь. Цей пост як невеличкий літопис на шляху до перемоги в конкурсі "Супербібліотекар".

Згадуючи мій перший Ярмарок у 2012 році, хочу відмітити, що тодішня поїздка до Києва була другою в моєму житті. З величезним здивуванням я побачила велику кількість бібліотекарів з усієї України, які приїхали аби дізнатись щось нове та презентувати свій досвід на експозиціях, що діяли під час Ярмарку в Українському домі. Саме тоді я вперше побачила вживу Матея Новака, Віталія Кличка та інших відомих людей. Для мене простого сільського бібліотекаря все це було поза межами реальності.


Приємною згадкою про тодішній захід для мене залишається знайомство з Тетяною Кущук, методистом Бердичівської ЦБС та автором мого улюбленого бібліотечного блогу "Спокушаючи книгою".  

Саме мій перший Ярмарок активізував мене як бібліотекаря до чогось нового та невідомого, саме після нього мені захотілося змінитись і рости у професйному плані. 

А тоді у 2012 по приїзді додому мене чекала несподіванка - першість в обласному конкурсі інновацій "Бібліофест" в номінації "Молодіжна ініціатива" за роботу "Веб 2.0 в сільській бібліотеці або використання соціальних сервісів в бібліотечній роботі" та нагорода від Рівненського обласного відділення УБА.

Далі вже у 2013 році була участь в навчальному проекті "Сучасний бібліотекар", на який я дуже хотіла потрапити і мені це вдалося, та знайомство з чудовим тренером - Сергієм Шагоферовим.

А в очікуванні початку навчання "з'явився" блог "Я-бібліотекарка!", де я вперше спробувала стати блогером і, як на мене, мені це трішки вдалося. (Перепрошую, що давно не дописувала туди).

Минулорічнє літо пролетіло у вирі занять та домашніх завдань в "Сучасному", які приходилось іноді робити до трьох ночі. Крім того, тоді ж була й Літня школа молодих бібліотекарів в Буковелі, організована Українською бібліотечною асоціацією, де я вела щоденник навчань і запропоноване мною слово"Nе-формаt" було обрано як назву Школи.


А далі знову був Ярмарок в м.Київ, який проходив в НСК "Олімпійський", де я розпочала свою активну діяльність в Молодіжній секції УБА і зокрема в ролі редактора блогу, який Ви зараз читаєте.


Нажаль, на минулорічний конкурс "Супербібліотекар" мене не взяли, про що я досить довго жалкувала. До сьогодні пам'ятаю тренінг Олени Башун "Орієнтація на клієнта", який відвідувала під час Ярмарки, і цікаву вправу, яку ми робили із зав'язаними очима. 

А в жовтні на мене знову чекала перемога в обласному  "Бібліофесті" з роботою "Створення позитивного іміджу сільської бібліотеки", де я розкривала всі свої секрети роботи для популяризації діяльності моєї бібліотеки, а від від РОВ УБА було подаровано електронну книгу в бібліотеку. 

Серед всього добро буває й часточка невдачі. Для мене цією часточкою стала "лава запасних" в проекті "Сучасний бібліотекар". Але якщо чогось дуже-дуже хотіти, то все збувається! І я все-таки була в фіналі "Сучасного", що проходив поблизу Києва.


Крім такого насиченого поїздками ритму, в бібліотеці залишається безліч невідкладних справ, адже для того вона й бібліотека аби туди ходили користувачі, щоб взяти нову книгу чи попрацювати в мережі Інтернет, поспілкуватись чи відвідати масовий захід. Разом з тим кожен користувач чи маленький школярик, чи людина старшого віку потребує особливої уваги бібліотекаря в пошуку необхідної йому інформації, а молода вчителька потребує допомоги в створенні першого портфоліо для атестації.


А тут дивись педагог-організатор просить допомогти зробити відео на зустріч із випускниками, а сільський голова лиш вчора підключив вдома Інтернет і ще не знає як знайти його улюблену газету в мережі.


Але за всім цим треба ще й готуватись з найактивнішими користувачами до Параду літературних героїв чи Тижня книги й флеш мобу, а ввечері чекають своєї черги невідредаговані статті для блогу Молодіжної секції УБА.


І в шаленому ритмі здається звичайної, буденної бібліотечної роботи треба намагатись бути й вчителем, актором чи психологом, адже у вмінні поєднати непоєднуване й заключається особливість будь-якого бібліотекаря. А кращими своїми історіями успіху варто ділитись з іншими.


Деякими своїми напрацюваннями мені вдалося поділитись з колегами із інших областей декілька місяців назад, під час навчальних візитів від Української бібліотечно асоціації та програми "Бібліоміст". Дуже рада, що гості залишилися задоволеними від почутого й побаченого в моїй бібліотеці, про що свідчать щирі відгуки.


В кінці червня на  мене чекала поїздка на Польсько-український форум "Бібліотека без кордонів" до міста Жешув, куди зі мною поїхали й інші члени Молодіжної секції УБА. Під час цього візиту я була дуже вражена від побаченого й почутого, адже польські бібліотеки набагато випереджають наші українські. Та й взагалі для мене це була перша поїздка за  межі України.


А саме в переддень відпустки 2014 року я отримала несподівану й приємну звістку, що мене запрошують до участі в конкурсі "Супербібліотекар", що відбуватиметься під час Ярмарки 24 липня.

Чесно, я до останнього сумнівалась у правильності того, що подала заявку на участь в цьогорічному конкурсі, адже передбачалось, що формат проведення буде відмінний від минулорічного і тут варто зауважити, що досвід публічних виступів перед великою аудиторією у мене мінімальний.


Але за приємними клопотами - написанням виступу та підготовкою слайдів, пролетів час і зникла невпевненість. І настав той день - день Національної ярмарки бібліотечних інновацій, день моїх хвилювань, емоцій та визнання бібліотекарів з усієї України.


Дякую всім, хто проголосував за мене та підтримав мене гучними оплесками в фіналі. Для мене Ваша підтримка та відгуки безцінні!
Інфографіка, на основі якої я говорила свій фінальний виступ
(для тих, кому цікаво, де взявся бутерброд з ковбасою)
Для тих колег, що не змогли побувати на Ярмарці 24 липня, пропоную переглянути мій текст виступу із спростуванням тези "Під час економічної кризи державі доцільно економити кошти шляхом скорочення фінансування бібліотек":

Крім того, думаю, вам буде цікаво переглянути слайди з  реальними прикладами з діяльності моєї бібліотеки, на які я спиралась пишучи свій виступ.


На кінець хочу наголосити, що кожна перемога - це результат тривалої щоденної праці. Та ба це навіть перемога над собою та власними страхами й комплексами. Тішить те, що в кінці можна побачити, що нічого страшного не було і залишаються лише позитивні емоції, враження, які важко передати словами, так як сталось у мене на цьогорічньому Ярмарку.


Разом з тим, підтверджується істина, що іноді правильно підібрані слова за 30 секунд часу можуть передати краще все те, що ти хочеш сказати, а ніж розмова тривалістю годину. 


І в головний, вирішальний момент до мене прийшло розуміння, що всі зусилля були не даремними... А потім була хвиля оплесків сотень людей, які мене підтримали та зрозуміли.

Лариса Лаптєва,
переможець конкурсу "Супербібліотекар",
завідуюча бібліотекою с.Грем'яче,
Рівненська обл.,
член Молодіжної секції УБА

2 коментарі:

  1. Ларисо, щиро вітаю з перемогою! Я пишаюся тим, що кращі бібліотекарі живуть і працюють на Рівненщині. Так тримати!!!

    ВідповістиВидалити