пʼятниця, 25 квітня 2014 р.

Бібліо-мандрівка в Латвію!

Член Молодіжної секції УБА, бібліотекар Березівської бібліотеки-філії Анжела Зіненко ділиться своїми враженнями від поїздки до Латвії, яка стала можливою для переможців програми «Лідерство» для молодих бібліотекарів. 

Враховуючи те, що це був мій перший навчальний візит до колег, хоч і ближнього, але зарубіжжя, для мене підтвердилась істина: «Все пізнається в порівнянні». Відвідавши Латвію, ми мали змогу на власні очі побачити які вони латвійські бібліотеки та Латвія як країна Європи.
Навчальний візит розпочався з відвідування Юрмальської міської думи, де молоді бібліотекарі познайомилися з керівником Юрмальського об’єднання бібліотек Сармітою Бренце та переглянули презентацію керівника відділу культури Юрмальської міської думи Агнеси Мелтиня. Міська дума Латвії аж ніяк не схожа на наші районні ради: це приміщення відкрите для всіх і кожного; просторий хол з зручними диванчиками яскраво зеленого кольору, де всі бажаючі можуть відпочити і скористатися безпарольним WI-FI; якщо ви зголодніли, будь-ласка, -  в приміщенні є кафетерій. 

Перша бібліотека, яку відвідали учасники, була Бібліотека Кемері. З радістю зустрічали нас наші кемерські колеги, провели екскурсію бібліотекою, показали як проходить запис користувача в бібліотеку. Дякуючи сучасній техніці і програмі «Alise», бібліотека проводить реєстрацію читачів, електронну видачу і прийняття документів. Формулярів в бібліотеках Латвії немає, бібліотекар не робить записи, а лише працює за комп’ютером. Останній запис на листках повернення був датований 1997 роком. Несподіванкою для нас став подарунок: виконання пісні на слова Т. Шевченка «Реве та стогне Дніпр широкий» на латвійській мові. 

Далі бібліотечна мандрівка взяла курс на м. Вентспілс, де ми відвідали дві чудові бібліотеки Парвенті і Головну бібліотеку Вентспілса. Обидві бібліотеки вражають своїми масштабами та сучасним дизайном. Як сказала директор бібліотеки Парвенті пані Ігетта: «Библиотека должна привлекать внимание, быть заметной и притягивать взгляды. Библиотеку должны замечать!». Чого тільки не має в цій бібліотеці! Є все: просторі зали, величезний фонд літератури та періодики, концертна зала, дитячий куточок, ліфт для людей з обмеженими можливостями та Інтернет-центр. Для підвищення комфортності відвідувачів бібліотеки встановлено кавовий автомат. 
Приємно здивувало нас те, що при вході до  Головної бібліотеки Вентспілса є «бокс» для повернення книг, яким читачі можуть скористатися протягом всієї доби. В приміщенні бібліотеки також є просторі зали та зони відпочинку. Багато зелених квітів та сучасні меблі. В дитячому відділенні є сцена для «маленьких» артистів та книжковий фонд, який щодня міняє свою розстановку (діти самі ставлять книги як їм зручно). Також вразили цифри: за день бібліотеку відвідує 300 - 400 чоловік  при населенні 40 тисяч. Вся бібліотека комп’ютеризована, також є доступний  WI-FI, яким можуть користуватися, як користувачі бібліотеки, так і люди, які йдуть поруч з бібліотекою. З такої бібліотеки не хочеться виходити. 

Переїхавши до м. Кулдіга, лідери відвідали бібліотеку Кулдіги. Бібліотека розташована в приміщенні, яке раніше слугувало синагогою. Всього три поверхи, але все зі смаком. В бібліотеках Латвії дитячі відділи завжди розташовані на самому верхньому поверсі бібліотеки. 
Наступною молоді бібліотекарі з України відвідали Латвійську національну бібліотеку, а також саме для нас провели екскурсію нещодавно побудованим приміщенням бібліотеки. Такої бібліотеки, я ще не бачила!

40455м2, 13 поверхів, висота 68м. Бібліотеку називають «Замок света», на її побудову держава витратила 360 млн. доларів, але вона того варта. Кольорова гама бібліотеки представлена кольорами національної валюти (лати). В приміщенні бібліотеки, окрім просторих читальних залів, Інтернет центрів, розташовано кафетерій, сувенірну лавку, магазин канцтоварів, ресторан, є величезна конференц-зала. 

Після національної бібліотеки ми мали змогу відвідати Ризьку центральну бібліотеку та її філіали «Авотс», «Відземе». З вітальним словом нас зустріла директор бібліотеки Дзінда Шміта, яка презентувала діяльність бібліотеки в цілому. Дуже приємно було, що з нагоди нашого приїзду у бібліотеці  оформили книжкову виставку літератури українською мовою. Взагалі в бібліотеках Латвії дуже мало книжкових виставок. Слід також відзначити і демократичний стиль керівництва бібліотеки на всіх рівнях. 

Дуже сподобалось те, що в бібліотеці може працювати людина, яка не має бібліотечної освіти, при цьому вона займає керівні посади. В Латвії розробили спеціальні курси навчання для працівників, які не мають відповідної освіти. Прослухавши навчання терміном 64 год., ти отримуєш сертифікат. 

Бібліотеки в Латвії – це ті заклади, в яких є необхідна читачу інформація, є комп’ютерні бази даних,  достатнє фінансування, стабільне комплектування,  у самих бібліотекарів є бажання і стимул працювати. Всі бібліотеки Латвії працюють для людей, це підтверджується високими комфортними умовами та безкоштовними послугами бібліотек. 

Я маю надію, що скоро наші українські бібліотеки будуть схожі на бібліотеки Латвії! 

Ось так, я простий сільський бібліотекар з с. Березівки помандрувала по Латвії, за що хочу подякувати організаторам нашого навчання, а саме програмі «Біблоіміст» та  Благодійному фонду «Творчий Центр ТЦК».

Фотозвіт дивіться тут
Анжела Зіненко,
бібліотекар Березівської бібліотеки-філії


Немає коментарів:

Опублікувати коментар