неділя, 9 березня 2014 р.

Читайте із задоволенням! Читайте вголос!

Нарешті ми дочекалися весни! Це теплі сонячні дні, заливистий спів птахів та гарний настрій. Незважаючи на всі негаразди навколо нас, життя триває, і бібліотеки так саме продовжують продукувати нові ідеї.Одне з найважливіших завдань бібліотеки – просування книги й читання, виховання читацької культури серед дітей та підлітків. Любов до читання потрібно прививати з раннього дитинства. Читаючи, людина розвивається, стає грамотною та освіченою. Саме книга дозволяє не тільки пізнати світ, але й уявити свій. Читання створює в нашому суспільстві людей, що можуть мислити. 

На початку цієї весни, а саме, 5 березня, пройшов Всесвітній день читання вголос. Мета – через читання до грамотності й пізнання світу. Свято запропоновано американською організацією «LitWorld». 

Окрім тих якостей, що додає людині читання взагалі, – збільшення  словникового запасу, візуальна грамотність, готові обороти і кліше мови, читання вголос має ряд серйозних переваг.

Людина, що читає вголос, в першу чергу, опрацьовую фонетичну складову своєю мови, артикуляцію – мова стає фонетично і вербально правильною, чіткою, покращується дикція.

По-друге, читання вголос є дуже виразним. Читач вчиться правильній інтонації, що сприяє розвитку його мову, робить її гарною та емоційною.Також людина вчиться виділяти смислові блоки в тексті і правильно робити смислові наголоси. А це є першим кроком до того,щоб стати гарним оратором.
До того, людина чує свій голос і вчиться сприймати його, керувати ним. 

В наш час цифрових технологій і віртуального спілкування актуалізується мистецтво саме вербального спілкування через його брак.

Якщо ми з вами опинились в перший половині XIX сторіччя, то побачили, що читання вголос було дуже модним. Люди збирались в сімейному колі або дружній компанії і протягом вечора читали, а потім обговорювали книгу. 


Це створювало додаткову площину сімейних та дружніх стосунків, давало додаткові теми для спілкування з близькими людьми. Важко переоцінити роль, яку грали ці читацькі вечорниці для дітей та юнаків. Вони могли в дружній атмосфері обсудити проблеми, які їх турбували і які висвітлювалися в літературі, узнати думку дорослих щодо конкретних питань. Діти в такому середовищі починали мислити аналітично і мали свою власну думку, при цьому вони могли цю думку пояснити, аргументувати й відстоювати.

В Кримській республіканській установі «Дитяча бібліотека ім. В.Н. Орлова» вирішили підтримати Всесвітній день читання вголос. З самого ранку тут проходив конкурс читачів. 

Діти із задоволенням взяли участь в літературному колажі «Світ, де кожен читає...»: артистично зачитували вголос уривки з творів на міні-конкурсі «Я читаю, а ти відгадай!», відповідали на запитання бліц-опитування «Хто автор цієї книги?». Для користувачів сайту спеціально до свята був створений комплект віртуальних ігор «Читай, думай, грай!». 


Лемара Асанова,
Кримська республіканська установа 
"Дитяча бібліотека ім.В.Н.Орлова"


Немає коментарів:

Опублікувати коментар