середа, 5 березня 2014 р.

Молоді бібліотекарі на регіональній конференції «Бібліотеки як платформа для розвитку локального туризму»

Сьогодні, зі стрімким розвитком сфери послуг у бібліотеках, є необхідність у розширенні краєзнавчої діяльності як такої, що надає консультативні послуги, а також організовує дозвілля своїх відвідувачів.


19-20 лютого у місті Львові на базі Львівської обласної універсальної наукової бібліотеки (ЛОУНБ) для бібліотекарів з Волинської, Львівської, Тернопільської, Івано-Франківської і Закарпатської областей відбулася регіональна конференція «Бібліотеки як платформа для розвитку локального туризму». Пощастило відвідати цей захід і представникам Вінницької, Одеської і Донецької областей, серед яких була і я, Марія Сахарова - бібліотекар наукової бібліотеки ВНМУ ім. М.І. Пирогова.

Керівник проекту Олег Процак – координатор Центру Європейської інформації у Львові зумів зібрати 70 учасників – працівників бібліотек, представників місцевої влади, громадських організацій та туристичного бізнесу.

Організаторами проекту були: програма «Бібліоміст», Львівська обласна універсальна наукова бібліотека та ЛМГО «Інститут політехнічних технологій».

Перш за все, нас чекала екскурсія гостинною бібліотекою під керівництвом директора Івана Сварника та заступника директора по науково-методичній роботі Олени Шматько. Нам, гостям бібліотеки, вдалося ознайомитися із організацією роботи відділів Львівської бібліотеки та пощастило оцінити Регіональний тренінговий центр.Як зауважив керівник проекту, основна функція бібліотекаря – це систематизування даних про регіон, вивчення джерел історичних даних та співпраця бібліотек зі школами, міською владою та туристичними компаніями з метою поширення краєзнавчої інформації та підняття престижу бібліотек у сфері туризму.


Наталя Датченко, регіональний представник програми «Бібліоміст» виступила з цікавою доповіддю «Туризм і бібліотеки – найкращий зарубіжний та національний досвід», де розповіла про поширеність закордоном, зокрема і в сусідній Росії, еко-туризму і продемонструвала можливості його розвитку у кожному з регіонів. Вона також зауважила, що низький рівень зеленого туризму можна пояснити хіба що проблемами мотивації самих бібліотекарів та неспроможністю до комунікації з туристами.


Власне, цьому і були присвячені наші обговорення: як змусити бібліотеки працювати з місцевою владою та туристичними фірмами на засадах взаємовигоди.

Цікаво було дізнатися, що у великих містах України, зокрема і у Львові, створюються інформаційні центри, де зосереджені дані про важливі краєзнавчі об’єкти міста. Саме один з таких центів ми і відвідали другого дня конференції.

Наприклад, в Київській області за сприянням бібліотек представники туристичних фірм проводять уроки географії і рекламують свої послуги.

В місті Слов’янську Донецької області на сайті ЦБС міститься детальна інформація про туристичний об’єкт «Диво-птахи», де зібрані експонати з усієї України. А також там можна знайти інформацію про готелі, туристичні підприємства, санаторії та основні туристичні маршрути регіону.

Систематизувавши почуте, можу ознайомити з такими ідеями розвитку краєзнавчого туризму у бібліотеках:
формування баз даних про туристичні дані регіону;
співпраця з музеями, інформаційними агенціями: використання бібліотекарів в якості екскурсоводів;
створення віртуальних турів;
формування музейних кімнат при бібліотеках (наприклад, колекції стародавньої книги);
он-лайн дискусії туристичних маршрутів на блогах та сторінках бібліотек;
запис спогадів місцевих жителів;
зосередження інформації про події краю: фестивалі, виставки, культурні заходи;
сприяння у створенні рекреаційних зон у бібліотеці для забезпечення комфортного середовища відвідувачів;
залучення волонтерів з громадських організацій для проведення екскурсій;
створення порталів про привабливість окремих регіонів, з акцентом на цікаві міфи та події.

Доповідачами також були:
Віталій Загайних, заступник голови Львівського регіонального відділення асоціації міст України, з виступом про зосередження туристичних центів в єдину мережу для спільного обговорення питань культурної спадщини регіону.

Галина Литвин, виконавчий директор АОМС «Єврорегіон Карпати-Україна» - про важливість розробки та затвердження макрорегіональної стратегії для регіону Карпат і створення передумов для системного місцевого розвитку в українській частині Карпатського Єврорегіону шляхом зміцнення ролі агенцій місцевого розвитку.
Іван Горбацьо, директор Асоціації гірських провідників «Ровінь» з презентацією транскордонного проекту «Стимулювання розвитку туризму Карпатського регіону шляхом покращення сервісу та безпеки туристів» в рамках реалізації програми «Добросусідство» Польща-Білорусія-Україна.  Проект передбачає програму, яка полегшує подорожування туристів, краєзнавчу діяльність в Україні та у транскордонному регіоні. 

В рамках теми «Успішні історії українських бібліотек» зачитали свої виступи гості з Одеси, Яворівщини та с. Кульчинці і с. Лагодів Львівської області та м. Надвірна Івано-Франківської області.


20 лютого учасників конференції чекали майстер-класи і спершу моя група ознайомилася з організацією роботи одного з трьох - туристичного інформаційного центру (ТІЦ) м. Львова в центральній частині міста. 


Гід, пані Катерина, розповіла нам про послуги, які надає ТІЦ:
безкоштовна розробка маршрутів;
індивідуальний підхід до туриста;
МР3-екскурсії дозволяють завантажити на телефон карту і аудіо екскурсії;
допомога з поселенням туристів з градацією по категоріях житла;
надання інформації по харчових об’єктах в залежності від місця проживання;
допомога з оформленням та купівлею квитків;
інформування про заклади розваг та культурного відпочинку.


Кожен з 9 працівників ТІЦу володіє 4-ма мовами: базові  - українська, англійська, російська та ще одна додатково: італійська, польська, шведська та ін.

У 2013 році ТІЦ м. Львова забезпечив інформацією 50 тисяч туристів з Польщі, Росії, Білорусії, Туреччини, США, Італії та Іспанії, з яких 49% були українцями. Працівники ТІЦу відповіли на 110 тисяч запитань, що на 21% більше, ніж у 2012 році. 

Центр туристичної інформації може задовольнити будь-які бажання туристів: щотижня виходить туристичний збірник на 4 мовах, де відображені всі виставки, вистави та фестивалі регіону. В наявності також карта «ОТ-ОТ» зі всіма культурними подіями міста на місяць. 

2-й майстер-клас «Промоція туристичного продукту» провів гість з м. Замость, що у Польщі, пан Анджі – директор місцевої туристичної фірми. Він поділився основами організації туристичного бізнесу у Польщі, презентував багато друкованої продукції, зокрема, навіть путівники для дітей. Розповів, як краще зацікавити туристів, як донести до них інформацію і зробити екскурсію безпечною.


На третьому майстер-класі - «Розробка екскурсійних маршрутів», ми переглянули презентацію з усім відомими, але від того не менш важливими аспектами – як правильно сформувати інформаційну теку, провести опис екскурсійного об’єкта, скласти текст екскурсії та зібрати «портфель екскурсовода». А в кінці отримали завдання з розробки екскурсійних маршрутів по групах.


Загалом, конференція пройшла вдало, стала поштовхом для розвитку на базі бібліотек краєзнавчих відділів, щоб поширити інформацію про туристичну привабливість краю.
Розвиток бібліотек як майданчика для туристичних послуг допоможе удосконалити вже існуючі та запровадити інноваційні послуги бібліотек, сформувати образ відкритого закладу культури, що надає не лише інформаційні послуги, але й сприяє інтелектуальному, культурному та творчому розвитку особистості, організації змістовного дозвілля та туризму.

Сахарова Марія, 
наукова бібліотека Вінницького 
національного медичного університету
 ім. М.І. Пирогова

2 коментарі:

  1. Так, програма насичена та цікава. Дуже рада, що Марії змогла взяти участь у цьому унікальному заході. Впевнена, що даний напрямок тільки починає свій успішний шлях. Дякую Марії за цікаву розповідь!

    ВідповістиВидалити
    Відповіді
    1. Будь ласка! Сподіваюся, матимемо змогу втілити це у життя разом!

      Видалити